Brugtgrej.dk
Forside  |   Ny annonce  |   Forum  |   Nyhedsmails  |   Om brugtgrej  |   Kontakt Brugtgrej
121 online brugere
2472 online annoncer
SælgesKøbes

PMR kanal 15


#1  23/12-24 18:48
Michael Olsen
Indlæg: 134
Der er begyndt at være meget trafik på PMR walkie talkien efter prepping er blevet moderne. Nu er der dog også rigtige radioamatører, der er begyndt at sende der. Og vi taler om store effekter og udvendige antenner på taget. Særligt PMR kanal 15 er slem. Det er licenserede som taler her og det er bestemt ikke efter bogen. Flere gange har jeg hørt nogen bryde ind og sige, at de sender ulovligt og de bryder sig bestemt ikke om at deres lovovertrædelse bliver italesat. De formasteliges kaldesignaler er kendte. I dag hørte jeg så "telestyrelsen" bryde ind og sige at det de foretager sig er ulovligt. Der er så vidt jeg ved ikke noget, der hedder telestyrelsen mere, så det var nok en der lavede sjov, men mente det i alvor. Jeg kan kun høre dem med min lille PMR radio, men de kan ikke høre mig, så jeg kan ikke selv spørge. Men til mit spørgsmål: Er der egentlig nogen myndighed, der tager sig af så åbenlyse lovovertrædelser hvad angår PMR radio eller er det efterhånden bare et åbent bånd og måske endnu mere åbent og frit efter prepping er blevet moderne?

Vh. Michael

#2  24/12-24 00:01
Lars Philipson oz3lph

Indlæg: 416
Svar til #1:
telestyrelsen bryder ikke ind og siger sådan noget så det er en and

----------
Med Venlig Hilsen Lars Philipson Esbjerg OZ3LPH
TLF:31206690

#3  24/12-24 06:59
Hans
Indlæg: 511
Lyder lidt som de gamle Max dage hvor han beklagede sig over ulovligheder

På privat radio siden har der også været lange tråde om trafik på 446MHz

Meget underholdende

Ja der er en del med licens der aktiverer pmr området.
Og med den effekt en åben vhf/uhf radio har.

Redigeret 24/12-24 09:08
#4  25/12-24 16:52
Michael Olsen
Indlæg: 134
Hej 2 og 3

Og god bagjul :-)

Nej, jeg tænkte selv at det må være nogen andre, der prøver at irettesætte dem for at få dem til at overholde loven. Jeg kan dog høre at
de faktisk taler om det her indlæg og de er nervøse fordi, der nu er kommet fokus på det. Det er lidt sjovt på radioen at høre, at man taler om det, som Jeg skriver i et forum, folk følger åbenbart med flere steder. Nå, men der er uden tvivl kommet mange flere til på PMR kanalerne de sidste års tid og det er som sagt langt fra alle, der følger de gældende regler, jeg håber ikke det går ud over os som følger dem. Jeg kigger lige på privatradio siden og ser om der står noget om emnet, som du skriver.

Rigtig godt nytår til alle.

#5  30/01-25 17:20
Michael Olsen
Indlæg: 134
Opfølgning.
I dag hørte jeg på Røret at radioamatør lovovertræderen også ligger og sender her - der blev endda opgivet OZ kaldesignal som jeg nok skal lade være at opgive. Der blev opfordret til at man skulle lytte med på kanal 15 PMR hvor radioamatøren også huserer. Den station, der kom ind på røret og beklagede sig over at licenserede radioamatører benytter PMR kanal 15 med radioamatør grej med udvendige antenner kaldte sig “Station Brugtgrej” ja du læste rigtigt.
Så der er altså en sammenhæng imellem BG og radio frekvenserne uanset.
Den licenserede radioamatør sagde i øvrigt i at “station brugtgrej” skulle hoppe over på PMR for det, at han sendte på røret var ulovligt.
Det sjove er jo at det radioamatøren laver på PMR er ligeså ulovligt.
Meget underholdende at lytte til.
Var der andre der også hørte det i dag??

#6  30/01-25 20:02
Hans
Indlæg: 511
Svar til #5:

Om det er 11meter eller PMR er vel ligegyldigt.

Fakta er at amatører bruger begge bånd med grej der ikke er lovligt.

På 11meter har det været sådan altid.

Nu kan man bare bruge web til at beklage sig

#7  31/01-25 17:13
Michael Olsen
Indlæg: 134
Svar til #6:
Men det er da sjovt eller tragisk at en angiveligt licenseret radioamatør beder en ulicenseret gå på PMR hvor de kan tale videre sammen på deres amatørgrej. Det er præcist ligeså ulovligt som at den angiveligt ulicenserede taler på og benytter amatørbåndene. Der er ingen forskel. Det er vel ligefør at det er mere ulovligt at tale på PMR med amatørgrej med udvendige antenner og en kæmpe effekt end at en person benytter lovligt udstyr og taler på amatørbåndet uden tilladelse. Husk man jo godt må tale under overvågning. Men man må Under INGEN omstændigheder benytte mere end 0.5W og en fast antenne på PMR.
Det er spøjst at folk tror det er noget særligt når en ulicenseret sender på amatørbåndet ift. fx. en amatør der som du selv skriver benytter ulovligt grej på 11 meter.
Jeg forstår det ikke.

#8  31/01-25 18:29
Hans
Indlæg: 511
Svar til #7:

Har været radioamatør i mere end 40år.

Og sådan har det været siden start

Før var det meget 11m og så lidt omkring 5MHz der blev brugt en del

Og det både med og uden licens

I dag er PMR så kommet til hvor der er mange med Kina radioer som får deres første radio oplevelser.

Nogle tager faktisk prøve. Og så bliver de radioamatører.